Ekonomi

Aşık Şenlik Tüneli Tamamlandı

AK Parti Ardahan Milletvekili Kaan Koç, inşaatı tamamlandığında Türkiye-Gürcistan arasındaki Çıldır-Aktaş Gümrük Kapısı’na ulaşımı sağlayacak Aşık Şenlik Tüneli’nde incelemelerde bulundu.

Mozeret Geçidi’nde çift tüp olarak inşa edilen tünelin sol tüpü 2 bin 312 metre, sağ tüpü ise 2 bin 304 metre uzunluğunda. Tünelin tamamlanmasıyla birlikte şiddetli kış şartlarının yaşandığı Mozeret Geçidi’ndeki keskin virajlar ve rampalar ortadan kalkacak ve güzergah 4 kilometre kısaltılacak.

AK Parti Ardahan Milletvekili Kaan Koç, inceleme yaptığı Aşık Şenlik tüneli inşaatı hakkında yetkililerden bilgi aldı. Koç, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Çıldır ilçesi ile Çıldır-Aktaş Gümrük Kapısı arasında 2.159 metre yükseklikteki Mozeret Dağı’nın altında inşa edilen Aşık Şenlik Tüneli’nin özellikle kış aylarında bölgede ulaşımı önemli ölçüde kolaylaştıracağını söyledi. kış ayları.

Koç, açıklamasında, “Mozeret Geçidi’nin altında inşaatı devam eden tünelin tamamını yakın gelecekte işletmeye almayı planlıyoruz. Şu anda sadece bir tüp faaliyette ve onu Çıldır-Aktaş geçişinde kullanabiliriz” dedi. Tünelin diğer tüpünde çalışmalar aralıksız devam ediyor. Çalışmaların tamamlanmasının ardından diğer tüp de hizmete girecek. “Çıldır-Aktaş Gümrük Kapısı ve Gürcistan’dan bu yöne ulaşım daha konforlu ve güvenli hale gelecektir.” dedi.

Kafkasya ve Orta Asya’ya açılan Çıldır-Aktaş Gümrük Kapısı’nın daha aktif olması için tünelin ulaşımda çok değerli bir altyapı olduğunu belirten Koç, “Tamamlanan tünelin bir tüpünü kullanmaya başladık. İnşallah. İkinci tüpü de en kısa sürede işletmeye almayı planlıyoruz.Mozeret Tünelimiz “Her iki tüp de işletmeye alındıktan sonra sıra Ilgar Tüneli’ne gelecek. Ilgar Tünelimiz Türkgözü Gümrük Kapısına ulaşımı sağlayacağı için de bizim için önemli. Ekonomimize ve ticaretimize de önemli katkı sağlayacak” dedi. – ARDAHAN

eynesilajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu