Haber

Çin Sözcüsü: Kuşak ve Yol Girişimi Ekonomik Büyümeyi Destekliyor

PEKİN, 3 Mart (Xinhua) — Çin Halkının Siyasi Temyiz Konferansı 14. Ulusal Komitesi’nin ilk oturumunun sözcüsü Guo Weimin, Kuşak ve Yol Girişimi’nin ekonomik büyümeyi kolaylaştırdığını ve güzergâhlar boyunca insanların geçim kaynaklarını iyileştirdiğini söyledi.

Sözcü Guo, Cuma günü düzenlediği basın toplantısında, Üretim ve Yol Girişimi’nin inşasının katılımcı ülkelere etkin yatırım ve yüksek kaliteli varlıklar sağladığını belirtti.

Bu yıl, Kuşak ve Yol Girişimi’nin 10. yıl dönümü. Guo, Şubat ayı ortasına kadar Çin’in 151 ülke ve 32 uluslararası kuruluşla işbirliği anlaşmaları imzaladığını ve Kuşak ve Yol güzergahındaki ülkelerle yıllık ticaret değerinin 2013’ten 2022’ye kadar neredeyse iki katına çıktığını söyledi.

Çin’in “borç tuzakları” yarattığı iddialarına yanıt veren Guo, bu tür “seslerin” asılsız olduğunu söyledi.

Sözcü, Kuşak ve Yol Girişimi’ni ilerletirken Çin’in borç riskinin önlenmesine büyük önem verdiğini ve riskleri kontrol eden uzun vadeli, istikrarlı ve sürdürülebilir bir yatırım ve finansman çerçevesini desteklediğini söyledi.

Guo, Çin’in Kuşak ve Yol Girişimi’nin 10. yılını girişimi inşa etmede daha fazla ilerleme kaydetmek ve küresel ekonomik işbirliği için yeni güç ve alan sağlamak için bir fırsat olarak kullanacağını vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu