Ekonomi

Tarih netleşti! Türkiye doğalgaz satışına başlıyor

Bulgar kamu gaz tedarikçisi bugün, Bulgaristan’ın Bulgargaz şirketi ile Türkiye’den Botaş arasında yapılan anlaşma uyarınca ilk sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) tankerini Marmara Ereğlisi LNG ithalat terminalinden bu hafta teslim alacağını söyledi.

Türkiye DOĞAL GAZ ATAKINI YAPTI

Bulgargaz’dan yapılan açıklamada, LNG’nin, Bulgargaz’ın 2023’te Bulgaristan’a gaz tedarik etmek için Eylül ayında açtığı bir müzayedeyi kazanan ABD şirketi Cheniere tarafından sağlanacağını söyledi.

Tanker Perşembe günü Türkiye’nin kuzeybatısındaki Marmara Ereğlisi LNG ithalat terminali ve depolama tesisine yanaşacak.

Türkiye ile Bulgaristan arasında imzalanan anlaşmanın maddelerinden biri de tedarikin herhangi bir yaptırım, ambargo veya ticaret kısıtlaması uygulamayan ülkelerden sağlanmasıydı.

Şubat ayında Bulgargaz, Nisan ayında Türkiye’deki bir terminal aracılığıyla 500.000 MWh LNG arzı için bir kamu ihalesi açtı. Bu saldırı, Botaş’ın ortasında Ocak ayı ortasında Bulgargaz ile imzalanan ve Türk terminalleri ve gaz altyapısı üzerinden Bulgaristan’a LNG sevkiyatının önünü açan bir anlaşma kapsamında yapıldı.

Bulgaristan, Ekim ayında faaliyete geçen ve mevcut kapasitesi yılda 3 milyar metreküp olan Yunanistan-Bulgaristan enterkonnektörü ile enerji ihtiyacının üçte birini Azerbaycan’dan gelen boru gazıyla karşılıyor.

KAYNAK: YILDIZ GAZETE

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu